Projektas “Ugnies skulptūromis į senąsias baltų tradicijas“ sėkmingai užbaigtas

Norėdamas suburti jaunimo, nevyriausybines bei kitas organizacijas aktyviam bendravimui Jaunimo centras “Būk savas” nutarė organizuoti seminarą apie senąsias baltų tradicijas, ugnies reikšmę baltų gyvenime, dievų susiejimą su augmenija bei jų įsikūnijimą gyvūnuose bei sukurti šiaudines skulptūras, kurias galėtų sudeginti pagal baltų tradicijas. Jaunimo centras pateikė paraišką finansavimui gauti Mažeikių rajono savivaldybei pagal nevyriausybinių organizacijų programų skelbiamą finansavimo konkursą ir jį laimėjo.

Projekto idėją sugalvojo Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos direktorė G. Gricienė, o ją išrutuliavo, parašė paraišką ir padėjo įgyvendinti - Valerija Rumbutienė. Projekto vykdytojai buvo Indrė Petkutė ir Marius Zoza. Pasiruošiant seminarui, iš anksto registruotis buvo kviečiami dalyviai iš Mažeikių ir kitų rajonų mokyklų, kultūros įstaigų, bendruomenių Nors ūkanota buvo trečiadienio birželio 18 diena, tačiau į Sedos jaunimo centro „Būk savas“ organizuojamą seminarą, kuris vyko kaimo sodyboje, gausiai rinkosi iš anksto užsiregistravę, per pažįstamus, draugus sužinoję apie renginį įvairaus amžiaus dalyviai iš Žemaičių Kalvarijos, Platelių, Sedos seniūnijos , Mažeikių rajono.

Klaipėdos universiteto baltų kalbotyros ir etnologijos katedros profesorius Rimantas Balsys seminaro dalyvius supažindino su senosiomis baltų tradicijomis, ugnies reikšme baltų kultūroje, dievų ir šventosios ugnies Gabijos garbinimu ir jų atvaizdavimą gamtoje- kai kurie augalai ar gyvūnai būdavo persikūniję į jų garbinamus dievus, tam tikros figūros ar formos simbolizuodavo tam tikrą reikšmę, šiaudinių skulptūrų darymo technika.

Po seminaro, pasiskirsčius komandomis, nes susirinko virš 50 žmonių, prasidėjo intensyvus darbas – vieni kalė karkasus, kiti nešė apdžiuvusią žolę, dar kiti bėgo į netoliese esantį mišką ar pievą prisiskinti trūkstamų augalų ar gėlių. Pakvietus atsipūsti ir pavalgyti žemaitiško šiupinio su rūgpieniu, ne visi norėjo atitrūkti nuo kuriamo kūrinio, kad nedingtų darbo ritmas ir neužsimirštų, ką dar reiktų įpinti į skulptūrą.

Jau pavakare, sutvarkius teritoriją ir padėjus išpintas šiaudines skulptūras džiūti visi pasidžiaugėme ir pamatėme, kad šis seminaras ir praktinis darbas tikrai davė rezultatų – sukurtos didelės šiaudinės skulptūros, joms daryti buvo suburta daug žmonių.

Liepos mėn. 24 d. visos sukurtos šiaudinės skulptūros iš kaimo sodybos buvo parvežtos ir demonstruojamos Sedos m. A. Baranausko aikštėje. Žiūrovų tikrai netruko- visi džiaugėsi sukurtomis skulptūromis, fotografavosi ir pageidavo, kad jos stovėtų ilgiau, puoštų Liepos 26 d. organizuojamos folkloro šventės „Gėid vuolongelė“ metu gražiausiai sukurtos skulptūros komandos negalėjome apdovanoti, nes visos skulptūros buvo gražios, sukurtos su meile, todėl apdovanojome vienodais prizais visas komandas. Pasibaigus folkloro festivaliui, skulptūras išgabenome prie vandens. Saulei nusileidus, pasitinkant naują dieną, jas sudegino vaidilomis persirengę skulptūrų autoriai. Šiai gražiai idėjai įgyvendinti finansavimą skyrė Mažeikių r. savivaldybė. Paruošiamiesiems darbams ir projekto eigai talkino Sedos kultūros centras su direktoriumi G. Griškėnu, vadove G. Vainutiene, Sedos Vytauto Mačernio gimnazija su direktore G. Griciene, Sedos moterų klubas su koordinatorė L. Mažrimiene, Sedos bendruomenės pirmininkė V. Domarkienė, A. Kvedaro individuali įmonė, Mantas Butkus, ūkininkai.