Vienos dienos vaikų stovykla "Praeities takais"

2017 m. rugsėjo 28 d.

 

Minint 2017 - Piliakalnių metus, Sedos bendruomenė su projekto partneriais: Sedos seniūnija, Sedos Vytauto Mačernio gimnazija, Žemaitijos skautų organizacija, Sedos kultūros centru, talkinant Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto specialistei Rūtai Končiūtei-Mačiulienei ir tautodailininkams Raimondai ir Vytautui Ramanauskams,  įvykdė Mažeikių rajono savivaldybės finansuojamą projektą "Praeities takais".

Gražų ir saulėtą rugsėjo 28 rytą Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos šeštų, septintų ir aštuntų klasių mokiniai, taip pat gimnazijos mainų programos dalyviai iš Vokietijos Metingeno miesto, mokytojai, Sedos parapijos klebonas ir stovyklos svečiai,  rinkomės papėdėje prie Rimolių piliakalnio. Lydimi Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus specialistės Rūtos Končiutės - Mačiulienės patraukėme į Rimolių piliakalnį. Užkopę į kalną, buvusios piliakalnio gyvenvietės vietoje klausėmės istorinių faktų apie Lietuvos ir Mažeikių rajono piliakalnius. Mokiniai aktyviai atsakinėjo į specialistės užduodamus klausimus, o teisingiausiai atsakęs į klausimą kiek yra Mažeikių rajone piliakalnių gavo dovanėlę.

 

Veiklų buvo daug, tad grįžę iš istorinės stovyklos dalies apie piliakalnius, pasistiprinę pradėjome ruoštis kitoms veikloms. Kol atvyko tautodailininkai Raimonda ir Vytautas Ramanauskai mokiniai ruošėsi žemaičių ir kryžiuočių kovos inscenizacijai. Pasiskirstę į žemaičius ir kryžiuočius, apsiginklavę savo pačių pasidarytais kardais, skydais ir vėliavomis, mokiniai išklausė mokytojų instruktažo ir kovojimo taisyklių.

Visus labai sudomino tautodailininkų pravesta edukacinė programėlė, kurios metu buvo galimybė pabandyti įskelti ugnį, pūsti dūdą ir ragą, šaudyti iš lanko, pamatyti ir išmokti ką galima pagaminti iš beržo tošies ir patiems pasigaminti tošinį švilpuką.

Galiausiai atėjo ir nekantriai lauktas inscenizuotas mūšis. Pasipuošę atitinkamais kovotojų rūbais su tai kariuomenei būdingais skiriamaisiais ženklais ir apsiginklavę, jaunieji kariai stojo į mūšio lauką. Vyko arši kova, tačiau kaip byloja istorija, žemaičiai buvo stipresni ir kovą laimėjo.

Kovotojų ir dalyvių laukė prizai, dovanos ir lauke ruošti pietūs. Žemaitijos skautų organizacijos nariai vadovaujami Virginijos Katkuvienės mokė vaikus ant laužo kepti skautišką duonelę. Stovykloje šeimininkavusios bendruomenės moterys visus vaišino ant laužo keptomis dešromis, lauže keptomis bulvėmis ir karšta ką tik išvirta mėtų arbata.

Tai buvo pirma tokio pobūdžio Sedos bendruomenės rengiama stovykla, kurioje galėjome ir teoriškai ir praktiškai prisiliesti prie mūsų garbingos praeities. Stovyklai baigiantis ir išsiskirstant į namus, visi pilni gerų emocijų, jau pradėjome mąstyti apie tai ką reikėtų planuoti rengiant kitą panašią stovyklą.

 

Sedos bendruomenės pirmininkė Vita Domarkienė